Asti Millesimato Fontanafredda, Dolce 2010

Žádnou vinotéku v přilehlém okolí nemám a tak se sám sobě ani moc nedivím, že na nákupy vyrážím nejčastěji do okolních marketů. V tomto konkrétním případě „zvítězila“ Hypernova, kde mne již po několikeré v regálech zaujala láhev italského Asti. Ročník 2010 sice vzbuzoval menší obavy, neboť životnost šumivých vín není nikterak závratná, přesto jsem neodolal a láhev zakoupil. Jak se ukázalo, obavy byly zbytečné a za dvě stovky jsem si domu odnesl vcelku pitelnou láhev. 

Vzhledem k tomu, že začínám mít značnou časovou prodlevu v psaní příspěvků a s přihlédnutím k tomu, že nemám žádné poznámky, moc toho k napsání nebude. Obsah láhve byl vskutku zajímavější než láhev samotná a především její etiketa, která vypadá tak trošku nudně. Korkový špunt kladl dost tuhý odpor, což mne zatím nikdy nenadchlo. Složitější manipulace s jeho uvolněním se totiž snadno může vymknout kontrole a proměnit se v nekontrolovatelný let nežádoucím směrem.

Žádné neštěstí se nekonalo a zlatavý perlivý mok byl záhy ve skleničkách. Jemné perlení doprovázené ovocnou vůni vybízelo k ochutnání. Asti jsou vína sladší a nápis dolce jasně dával najevo, že tomu ani tentokrát nebude jinak. Sladké bylo docela hodně, ovšem bublinky dodávají vínu slušný říz a toto tak není fádní, ale příjemné. Jeho chuť je velmi výrazná a zvláštní. Dlouho předlouho jsem si lámal hlavu po čem to chutná. Nakonec jsem intenzívní chuť identifikoval zcela jednoznačně, jsou to sušené švestky.

Mohu jen konstatovat, že Asti Millesimato Fontanafredda Dolce 2010 je velmi příjemné šumivé víno s velmi zajímavou chutí.

Asti Millesimato Fontanafredda Dolce 2010, šumivé víno sladké, Itálie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *