Charte D’Assemblage Languedoc 2012 – Red, levné a přesto dobré

Mám slabost pro supermarkety a jejich nabídku levných vín. Ano, musím si to přiznat, je to tak. Pravda je, že do kapsy mám poměrně hluboko a tato skutečnost hraje svou roli. Nicméně, výsledek je pořád stejný. V tomto případě levné francouzské červené opět z Penny. Odkud by také mělo být, když u nás nic jiného nemáme. Charte D’Assemblage je v nabídce za Kč 69,90 a věřte mi nebo nevěřte, za tu cenu to je dost dobré pití.

Podle francouzské klasifikace vín patří toto víno mezi „venkovská vína“. Francouzsky je to „Vin de Pays“. Toto konkrétní víno spadá do apelace Vin de Pays D’OC, což je jedna z nejrozsáhlejších oblastí, kterou tvoří čtyři francouzské departmenty. Víno má pěknou etiketu, ovšem to snad platí pro všechna vína z Francie, staniolovou záklopku a pod ní šroubovací uzávěr. Barva vína je rubínově červená a jeho vůně je pro mě příjemně svěží. Jak samotný název vína napovídá, není to víno odrůdové. Základ a potenciál k další archivaci tvoří Grenache Noir, kořenitost přídavá Syrah a kompletnost vína pomáhá dotvářet Mourvedre. Tato kombinace odrůd je pro některé oblasti francouzského vinařství typická.

Chuť vína je příjemná, můj první dojem byl lehkost, ale lehoučké a svěží toto víno rozhodně není. V ústech sice nepůsobí sametově ani extra plně, přesto je příjemně kulaté. 13,5% obj. alkoholu je při polknutí znát, zatímco dochuť je kratší. Na tomto víně je pěkná jeho ochota vytvářet slzy na skleničce.

Tak trošku mne právě teď mrzí, že venku je skoro nula a nic moc počasí pro grilování. S tímto vínem si docela dobře umím představit dobrou grilovačku.

Pokud vám někdo bude tvrdit, že ve všelijakých marketech koupíte jen splašky a o vínech do kila se s vámi vůbec nebude bavit, tak mu jeho názory nevyvracejte. Stejně to bude marné. Pokud máte svou hlavu a chuť něco vyzkoušet, tak neváhejte a Charte D’Assemblage si kupte. V Penny nabízejí i Charte D’Assemblage white a podle několika málo recenzí, které se mi na netu podařilo najít, je i toto víno mnohem lepší než napovídá jeho cena. Inu Vin de Pays jsou většinou slušná vína k běžnému pití, při troše štěstí narazíte na vína velmi dobrá i vynikající. Cahrte D’Assemblage francouzským „venkovským vínům“ dělá dobré jméno.

Charte D‘Assemblage 2012, Pays d’OC, Francie, červené víno suché

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *