Irsai Oliver, jakostní 2012 – Znovín a.s.

Začínám mít pocit, že je to trošku stereotyp. Poslední dobou neustále piji vína ze Znovínu. Evidentně to chce změnu, ale než se tak stane musím upřímně napsat, že tento Irsai dopadl v mých očích celkem slušně. Myšleno slušně v porovnání toho mála, co jsem zatím  stihl vypít a zmínit se o tom na tomto blogu. Není toho zatím moc, ale snažím se, aby okoštovaných láhví přibývalo a byly i od jiných vinařů.

Když se podíváte na láhev, na první pohled je jasné odkud víno pochází. Etiketa typická pro Znovín to jasně prozrazuje. Hrozny pocházejí z viniční trati U Chlupa nacházející se ve vinařské obci Hnanice. Víno je polosuché, se zbytkovým cukrem 12,3 g/l, což je na horní hranici dané kategorie.

Víno voní příjemně, leč stále se nic nemění na tom, že to je vše, co z vůně poznám. Ač se snažím sebevíc, ač má představivost jede na plný plyn, nejsem schopen nic rozeznat. Nezbývá než věřit, že ve vůni najdeme tóny po černém rybízu nebo akátovém květu.

Chuť vína mne příjemně překvapila. Sladké tony hned na úvod se vzápětí promísí s kyselinkami a můj celkový dojem je, že piji příjemně sladké víno. Z mého pohledu jsou chutě pěkně vyvážené.  Ve srovnání s nedávno vypitou Biancou jejíž zbytkový cukr je jen nepatrně nižší je to výrazný rozdíl. Je to víno, u kterého si umím představit, že si naleji sklenku jen tak. Nicméně abych neglorifikoval, na zadek mne to neposadilo :-)

Shrnu to asi takto. Vzhledem k ceně Kč 120,- je to příjemné překvapení. Upřímně si moc neumím představit, že by se od vína za tuto cenu dalo očekávat více. V mém skromném vzorku vypitých vín jsou o poznání dražší vína, která mne nijak nenadchla.

Irsai Oliver, jakostní víno bíle, polosuché, 2012, Znovín a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *