Levný francouzský Riesling z Lídlu nezabodoval

Konečně víno z Francie. Bílé, suché z Alsaska. Z Lídlu za 99,- korun. Hmmm, říkal jsem si, třeba to bude překvapení. Snad to bude suché víno, které budu schopen vypít. A realita? Je to suché víno, je to bílé víno a jsem schopen to víno vypít. Jenže to stále ani omylem neznamená, že bych byl přesvědčen o tom, že bílé suché víno je to, co mi chutná. Zatím ne a tento riesling na tom moc nezměnil. Vzhledem k jeho ceně to neberu jako tragédii, kdepak. Jen budu muset zabrousit do vyšší cenové skupiny a nechat se inspirovat nějakým doporučením na webu. Pokud ani pak neuspěji tak se holt smířím s tím, že suché bílé není pro mne to pravé ořechové.

Tak a zpět do Francie. Láhev „alsaská flétna“ je elegantní, etiketa jednoduchá. Kovová záklopka ještě jednodušší. Marně na láhvi hledám, kde vyčuhuje ten kousíček, který se uchopí do dvou prstů a táhnutím záklopku uvolní. Na této láhvi nic takového není. Prostě to musím násilím strhnout. Pak následuje plastový korek. Jeho cesta ven z láhve je dílem okamžiku.

Víno naliji do skleničky a zjistím, že voní. Dá se napsat, že voní příjemně, leč nevýrazně. Barva je elegantní, pěkně do zlatova, stopy na skleničce naznačují solidní viskozitu. V mých ústech bohužel chutná kysele a to prosím od špičky jazyka až po kořen a asi až do žaludku. Vypil jsem celkem tři skleničky a na tom, že je to kyselé, se nezměnilo nic. Jsem lidumil, takže rieslingu z Alsaska dám šanci ještě zítra, ale jsem náturou pesimista, takže už dnes vím, že to bude kyselé, kyselé, kyselé. Bude a basta. A druhý den se to potvrdilo.

Celkový dojem není veselý. Tajně jsem doufal, že by to frantík vnitřně mohl v mé mysli obrátit a dokázat mi, že suché je to pravé. Tak toto suché opravdu není tím, co bych považoval za dobré. A jak tak koukám, tohle jsem už psal hned v úvodu.

Zvláštní je zjištění po několika dnech. To jsem takhle dostal chuť ochutnat ještě jednou, ale hned po ránu. Jazyk neovlivněn žádnými chuťovými vjemy se tentokrát rieslingu moc nebránil. Zdálo se, že na lačno je to pro mne snesitelné pití. Neuvěřitelný pokrok, bohužel odpoledne jsem se přesvědčil, že to platí jen ráno :-)

Stručný závěr je asi takový. V láhvi je zhruba to, co se za 4€ dá očekávat. Upřímně, je tam toho ještě o poznání méně než bych čekal.

Riesling 2012, bílé víno suché, J.P. Muller, Vin D’ Alsace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *