Rulandské šedé, pozdní sběr 2011, č. šarže 0142011 – Vinohrad CZ

Je zajímavé pozorovat, co vše má vliv na to jak vám víno chutná. Dobrá nálada, mizerná nálada, pohoda, neklid a kdo ví co ještě. Je to tak, že jeden den vám nechutná a hned druhý den to vidíte úplně jinak. Rulandské šedé z Vinohradu Horní Věstonice mne v tomto směru docela slušně otestovalo.

Etiketa na láhvi je charakteristická  květinami. Vypadá pěkně a decentní barvy jí sluší. Toto bílé víno je polosuché s obsahem alkoholu 12,5%. Na webových stránkách Vinohradu jsem toto víno nenašel, takže ani nevím, do které řady bych jej měl zařadit. S jistotou si troufám napsat jen to, že to nebude Premium. Víno jsem zakoupil v Globusu, kde bylo k mání v jedné z mnohých akci za cenu okolo 150 korun.

Víno na mne promluvilo ovocnou vůni. Po usrknutí prvního doušku jsem měl pocit, že piji bublinky. Tento pocit záhy pominul a nastalo něco špatně popsatelného, dojmu nevalného. Prostě taková podivně bezvýrazná chuť v ústech. Působilo dojmem typického suchého vína domáci provience, kyselá nedobrota.  Co jsem asi tak mohl dělat. Po první skleničce láhev putovala do lednice, aby dostala ještě jednu šanci další den.

Světe div se, nastala změna. Jeden den navíc tomuto vínu výrazně prospěl. Pocit bublinek se vytratil, místo něj přejala po špičce jazyka lehce nasládlá vlnka, která se záhy proměnila v zajímavou chuť bez rušivého náznaku kyselinek. Včera nepozřetelný mok se rázem stal chutným. Víno má slušnou viskozitu, na skleničce byly patrné poměrně silné „nohy“.

Bylo to trošku jiné víno, než ty předchozí. Mé zkušeností jsou zatím velmi chabé na to, abych se mohl vyjadřovat nějak konkrétněji. Schází mi toho hodně, abych mohl porovnávat a vynášet alespoň trošku fundovaně se tvářící závěry. Stručný závěr je tedy zní takto. Až vytáhnete korek z láhve tohoto vína, dopřejte mu více času. Odmění se vám tím, že bude mnohem chutnější

Rulandské šedé, pozdní sběr 2011, Vinohrad CZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *