Sauternes, Domaine De Beylieu 2012 – něco sladkého k odpolednímu zákusku

Moje slabost pro sladká vína se opět projevila dalším nákupem v Lidlu. V nabídce francouzských vín těch skutečně sladkých, bílých, moc není. Ze skromné nabídky jsem vybral Sauternes, Domaine De Beylieu 2012, které se prodává za 250 korun. Pro nákup jsem si vybral šťastný den, 10% slevy na všechno přišlo vhod.

Od sladkého vína jsem očekával, že bude sladké a mohu spokojeně konstatovat, že sladké opravdu bylo. Plastová zátka pod staniolovou záklopkou, to je taková klasika u mnou vybraných vín z Lidlu, takže v tomto směru se žádné překvapení nekonalo. Víno má hezkou nazlátlou barvu, ve skleničce voní příjemně po exotickém ovoci. Víno rozhodně není lehké, 13% obj. alkoholu je znát hned při prvním doušku. Viskozita vína jde ruku v ruce s množstvím alkoholu a vinné nohy na skleničce zanechávají zřetelné stopy. Chuť vína na jazyku je lahodně medová až medově lahodná. Med v chuti jasně dominuje a na jazyku se moc krásně rozplývá.

Neumím si představit, že bych toto víno popíjel v dlouhých zimních večer někde u plápolajícího krbu. Tak oddaný sladkostem opravdu nejsem. Ovšem jako sladká tečka sladkého dezertu po obědě? Ano, to opravdu ano. I bez toho zákusku je fajn, ale tak jedna sklenička dobře vychlazeného vína pro zlepšení nálady. S tím vychlazením to berte vážně, pokud tak neučiníte, nejspíš vám toto víno moc chutnat nebude a promění se v nezáživné sladké lepidélko. A to by byla škoda.

Moje zkušenosti s nákupy vín z Lidlu jsou poněkud rozpačité či rozporuplné, ovšem tentokrát jsem byl nadmíru spokojen. Zopakuji to ještě jednou. Ideální jako sladká tečka po sladkém zákusku.

Sauternes, Domaine De Beylieu 2012, Francie, bílé víno sladké

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *