Tokaji Boranal Doux – příjemný sekt z Maďarska

Supermarketová mánie na pokračování, tak nějak se dá nazvat moje záliba ve vínech právě z těchto míst. Dnešní „úlovek“ je z Tesca, je to sekt původem z Maďarska a prodává se pod názvem Tokaji Boranal. Pečlivým studiem etiket na láhvi jsem toho o samotném obsahu moc nezjistil. Nepomohly mi ani webové stránky firmy Boranal. Jediná zajímavost, které jsem se dopátral je, že firma Boranal byla založena v roce 1989 jako vůbec první soukromé vinařství v Maďarsku.

Absence informací mne nemohla odradit od vychlazení láhve a jejího otevření. Korková zátka nekladla velký odpor a láhev opustila s radostí. První dojmy z vína ve skleničce byly zajímavé. Valily se na mne velké a mohutné bubliny, které ovšem po chvíli přešly do bublinek a velmi rychle ubíraly na intenzitě, takže záhy ve skleničce nastalo jen velmi nevýrazné perlení. Zajímavě se víno zachovalo v druhé skleničce, kde vytvořilo krásnou pěnu, která dokonale imitovala pěnu vytvořenou přítelem všech řidičů, mým oblíbeným Birellem. Barva vína má mírný nádech do zlatova s velmi nevýraznou vůní, ve které se snad s trochou fantazie dají hledat hrozny, ale kdo ví. S touto disciplínou dlouhodobě bezúspěšně zápolím.

Na jazyku chutná víno příjemně ovocně, perlení je však velmi slabé a rychle se ztrácí, stejně tak i jeho dochuť rychle pryč. Zajímavé je to, že ač se jedná o víno sladké, rozhodně tak nepůsobí a kupodivu se pije tak nějak pohodově. Absence delší dochutí je vynahrazena lehkou hořkostí v závěru, což dělá toto víno překvapivě příjemné. Tokaji Boranal má 11,5% obj. alkoholu, takže se vám z jedné skleničky hlava nezatočí.

Zatímco Sauternes, o kterém jsem psal minule, si bez něčeho sladkého moc představit neumím, tak v tomto případě je tomu jinak. Venku konečně udeřily mrazy a to ve mne zcela jistě podpořilo tu krásnou vidinu venkovního posezení s přáteli u grilu, vidinu nezávazného pokecu o všem možném a nemožném, vidinu toho, jak v takové atmosféře jen tak mimochodem popíjíme  dobře vychlazené Tokaji Boranal a je nám všem fajn.

Tokaji Boranal Doux, Maďarsko, šumivé víno sladké

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *