Tramín červený, pozdní sběr 2012, vinařství Balážovi

Super, hyper a všelijakých jiných marketových specialit s uvozovkami i bez uvozovek jsem v poslední době ochutnával víc než dost. Tentokrát jsem sáhl po jiné láhvi, tedy po láhvi s jiným původem. Dnešní polosladký Tramín červený jsme si přivezli z našeho loňského silvestrovského pobytu v Pavlově. Ano, je to ta láhev, kterou jsem v batohu vynesl až na Děvičky:-) Vinařství Balážovi je v Dolních Dunajovicích, což je z Pavlova coby kamínkem dohodil a láhev Tramínu jsem koupil ve vinotéce v Mikulově, který je také na dohled.

Samotná láhev vypadá hezky což je dáno tím, jak jsou přední etikety pěkně sladěny do zelena včetně staniolové záklopky. Pouze zadní etiketa je černá a dozvíme se z ní mimo jiné i to, že hrozny pocházejí z viniční trati „Zimní vrch“.

Víno je krásně zbarvené do výrazně zlatavého nádechu, vůně je příjemně květinově-ovocná a chuť je sladká. Při převalování na jazyku má víno kouzelnou medovou konzistenci. Přebytek zbytkového cukru a absenci výraznějších kyselin bohatě vynahrazuje kořenitě ostrá nebo ostře kořenitá chuť vína. Důležité je to, že kořenitost i ostrost jsou v zájemné harmonii a chuť vína neruší, ale pěkně ji „dramatizují“. Dochuť je velice slušná. Obsah alkoholu je pro Tramín typický, tedy vyšší, konkrétně 13.5‘% obj. alkoholu a je to znát při pití i v samotné skleničce, kde víno vytváří hezké slzy.

Tramín červený od Balážů nám moc pěkně připomněl vydařený konec roku 2013. Toto víno rozhodně stojí za ochutnání.

Tramín červený, pozdní sběr 2012, Vinařství Balážovi, bílé víno polosladké

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *